Haber

Murat Bakan: “Vicdanınız kurusun. Orman Genel Müdürlüğü’nün bütçesi 4.2 Milyar, bunun 3 katı orman kesiliyor, satılıyor, talan ediliyor, madencilik yapılıyor…

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, CHP İzmir Bakan Yardımcısı Murat’ın soru önergesine yanıt verdi; Orman Genel Müdürlüğü’nün orman eserlerinin satışından 13 milyar liradan fazla gelir elde ettiğini açıkladı. Murat Bakan, “Vicdanınız kurusun. Orman Genel Müdürlüğü’nün bütçesi 4.2 milyar, ormanları kesip satarak, talan ederek, madenlere kiralayarak 3 katını alıyorsunuz” dedi.

CHP Meclis Çevre Komisyonu Sözcüsü ve İzmir Bakan Yardımcısı Murat, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin yanıtlaması için soru önergesinde; 2021’de ormanların madenlere kiralanmasından ve orman ürünlerinin satışından elde edilen geliri sordu.

Kirişci, Murat Bakan’ın önerisine yanıt olarak, orman işlerinin satışından 2021 yılında 13 milyar TL gelir elde edildiğini açıkladı. Bakan Kirişci, şu bilgileri paylaştı:

“Ormancılık faaliyetleri için arazi izin harcı gelirleri” kategorisinde 2.259.249.325 TL toplanmış olup, 2021 yılında orman arazilerinin maden ocaklarına kiralanmasından elde edilen gelirler de bu tutara dahil edilmiştir. Orman Genel Müdürlüğü’nün 2021 yılı endüstriyel odun üretimi 27,7 milyon metreküp, yakacak odun üretimi ise 4,1 milyon metreküp olarak gerçekleşti. Orman Genel Müdürlüğü, 2021 yılında orman işlerinin satışından 13.088 milyar TL gelir elde etti.”

“ORMANLARI AKP zulmünden KURTARACAĞIZ”

Murat Bakan, Bakan Kirişci’nin cevabını şu şekilde değerlendirdi:

“Eski Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli… Cumhurbaşkanından affını isteyen ama görevinden muaf olmak istediğini bilmeyen muhterem adamdan bahsediyorum… dedi. orman ürünlerini satarak cari açığı kapatacağını, yani orman satarak cari açığı kapatacağını söyledi, bunu bir ürün olarak gören biriydi, ya bakan değişti, değişti. anlayış değişti, anlayış değişmedi, Vahit Kirişci’ye soru sordum, orman eserlerinin satışından ne kadar gelir elde ettiniz, ormanları madenlere kiralamaktan ne kadar gelir elde ettiniz, dedim, durum vahim. “Yağma devam ediyor. Orman Genel Müdürlüğü’nün bütçesi 4.2 milyar TL. Ormancılık faaliyetleri kapsamındaki madenlerin kiralanmasından elde edilen gelir ise 2 milyar 259 milyon TL. Orman ürünleri satışından elde edilen gelir ne kadardır? 13 milyar TL. Vicdanınız kurusun. Orman Genel Müdürlüğü” 4,2 milyar, bunun 3 katı ormanları keserek, satarak, yağmalayarak, mayınları kirleterek. Alarak alırsınız. Çocuklarımızın geleceğini ipotek ediyorsunuz. Ormanları AKP zulmünden kurtaracağız. al taze olacak, ektiğimiz toprak bereketli, içtiğimiz su temiz olacak. Buradan tüm vatandaşlarımıza bunun sözünü veriyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu