Ekonomi

Microsoft, gizlilik endişeleri nedeniyle Recall AI özelliğini erteledi

Microsoft (NASDAQ:MSFT), 18 Haziran’da piyasaya sürülmesi planlanan “Recall” adlı yeni yapay zeka özelliğinin lansmanında bir gecikme olduğunu duyurdu. Web’de gezinmeden sesli sohbetlere kadar kullanıcının bilgisayar etkinliklerini izleyen ve kaydeden bu özelliğin yeni Copilot+ kişisel bilgisayarlara dahil edilmesi planlanıyordu. Ancak, gizlilik endişeleri nedeniyle, şirket Recall’ı önümüzdeki haftalarda Windows Insider Programı (WIP) aracılığıyla daha küçük bir kitleye tanıtmaya karar verdi.

Recall işlevi, kullanıcılar tarafından aylar sonra bile erişilebilecek, aranabilir bir bilgisayar kullanım geçmişi oluşturmak üzere tasarlandı. Microsoft’un bu özelliğin geniş çaplı sürümünü erteleme kararı, şirketin tüm müşteriler için güvenli ve güvenilir bir deneyim sağlamayı hedeflemesinden kaynaklanıyor. Teknoloji firması, Geri Çağırma özelliğini tüm Copilot+ PC kullanıcılarının kullanımına sunmadan önce ek geri bildirim toplamayı amaçlıyor.

Windows Insider Programı, katılımcıların yeni özellikleri genel sürümlerinden önce önizlemelerini ve girdi sağlamalarını sağlayan halka açık bir yazılım test girişimidir. Microsoft, WIP topluluğunun geri bildirimlerini takiben Recall önizlemesini yakın gelecekte tüm Copilot+ PC’ler için kullanılabilir hale getirmeyi planladığını belirtti.

Geri Çağırma özelliğinin ilk duyurusundan kısa bir süre sonra, gözetim amaçlı potansiyel kötüye kullanım endişeleriyle birlikte gizlilik sorunları gündeme geldi. Sosyal medya kullanıcıları ve aralarında Elon Musk’ın da bulunduğu tanınmış kişiler, bu özelliği, teknolojinin karanlık yüzünü sık sık gözler önüne seren distopik Netflix dizisi “Black Mirror “da tasvir edilen senaryolara benzeterek endişelerini dile getirdiler.

Yapay zeka özellikleriyle donatılmış yeni bir kişisel bilgisayar kategorisi olan Copilot+ PC’ler ilk olarak Mayıs ayında tanıtıldı. Microsoft’un Redmond, Washington’da bulunan genel merkezi, şirketin teknoloji tekliflerini geliştirmeye ve iyileştirmeye devam ettiği merkez olmaya devam ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu