Ekonomi

Analistler Onsemi’nin İstihdam Azaltma Stratejisini İnceliyor; Hisseler Düşüyor

Onsemi (ON) Perşembe günü yaptığı açıklamada, operasyonlarını basitleştirme ve giderlerini azaltma stratejisinin bir parçası olarak uluslararası işgücünden yaklaşık 1.000 pozisyonu eleyeceğini duyurdu.

Yarı iletken üreticisi, elektrikli araç (EV) pazarındaki talebin azalması ve müşteri şirketlerindeki stok fazlalığı nedeniyle zorluklar yaşıyor.

Düzenleyicilere sunulan bir belgede belirtildiği üzere, Onsemi istihdam azaltımlarının ötesinde, dokuz tesisi birleştirecek ve 2025 yılı boyunca ek 300 personeli transfer edecek veya taşıyacak.

Şirket, 2024 ve 2025 yılları için 65 milyon ila 80 milyon dolar arasında değişen maliyetlerle karşı karşıya kalacağını ve bu maliyetlerin çoğunun 2024 yılında olması beklenirken, kıdem tazminatı, çalışanlara sağlanan faydalar ve ücretler üzerindeki vergiler için yapılacak harcamaları kapsayacağını öngörüyor.

Deutsche Bank’taki finansal analistlere göre Onsemi’deki liderler, tasarrufların önemli bir kısmını devam eden işgücüne ve diğer iş girişimlerine yeniden yatırmayı planlıyor ve bu da “gelecekteki öngörülen operasyonel giderlerinde minimum değişiklik” ile sonuçlanacak.

“Genel olarak, bu önlemlerin şirketin üretim ve operasyonel maliyet stratejilerinin etkinliğini artırırken gelecekteki büyümenin seçilmiş alanlarına yatırım yapmaya odaklanmasıyla uyumlu olduğunu düşünüyoruz” diye devam ettiler.

Wells Fargo’daki uzmanlar ayrı bir analizde, Onsemi’nin kararlarının şirketin “mümkün olduğunda taşeron üretim yapma niyetini” ve “ekonomik döngülerden bağımsız olarak fabrikaları için sürdürülebilir yüksek bir kullanım oranı elde etme” amacını gösterdiğini öne sürüyor.

Onsemi’nin hisse senedi fiyatı Cuma günü işlem görmeye başladığında %1,5 oranında düştü.

Bu makale AI’nin yardımıyla hazırlanmış ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından kontrol edilmiştir. Ek ayrıntılar için Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu