Ekonomi

Hindistan piyasaları Modi’nin zaferine ilişkin belirsizlik nedeniyle düştü

Hindistan finans piyasaları, erken oy sayım eğilimlerinin Başbakan Narendra Modi’nin Bharatiya Janata Partisi (BJP) liderliğindeki Ulusal Demokratik İttifak’ın (NDA) hafta sonu yapılan oylamanın ardından sandık çıkış anketlerinin öngördüğü kesin çoğunluğu elde edemeyebileceğine işaret etmesiyle Salı günü önemli düşüşler yaşadı.

Mumbai’deki Wealthmills Securities’de hisse senedi stratejisi direktörü olan Kranthi Bathini, NDA’nın rakamlarının beklenenden düşük olduğunu ve yatırımcıların tedirginlik nedeniyle kar rezervasyonuna girmesine neden olduğunu belirtti. Bathini, piyasaların daha net bir resim elde etmek için ek bir saate ihtiyaç duyacağını öne sürdü, ancak ilk eğilimlerin devam etmesi halinde kar rezervasyonu eğiliminin devam edebileceğini de belirtti.

Nifty endeksi ve BSE endeksini tüm zamanların en yüksek seviyelerine taşıyan Pazartesi günkü piyasa rallisini besleyen iyimserlik, yenilenmiş bir Modi yönetimi altında sürdürülebilir ekonomik büyüme beklentisine dayanıyordu. Ancak Salı günü, Nifty endeksinin %2,3’e varan düşüşle 22.724,80 puana ve BSE endeksinin %2,4’lük düşüşle 74.753,00 puana gerilemesiyle bu kazanımların tersine döndüğü görüldü.

Döviz piyasasında, Hint rupisi dolar karşısında zayıflayarak 83,1425 olan bir önceki kapanışına kıyasla 83,41 seviyesine ulaştı. Ayrıca, gösterge 10 yıllık tahvilin getirisi 8 baz puan artarak erken işlemlerde %7,02’ye ulaştı.

Federated Hermes (NYSE:FHI) gelişmekte olan piyasa hisse senetleri portföy yöneticisi Vivek Bhutoria, piyasanın beklenen seçim sonuçları ve Hindistan’ın ekonomik beklentilerini çevreleyen genel iyimserlik etrafında yükseldiğini vurguladı. Bhutoria, yatırımları çekmeyi amaçlayan politikalara ve Hindistan’ın küresel tedarik zincirinin yeniden düzenlenmesinden sağlayacağı potansiyel faydalara işaret ederek elektronik ve kimya ihracatındaki gelişmelere dikkat çekti.

Geçen yıl Hindistan hisse senetlerine 20,7 milyar dolarlık net giriş yapan ve seçim öncesinde temkinli bir geri çekilme yaşayan yabancı yatırımcıların alımlarına devam etmesi bekleniyor. Geçici borsa verilerine göre Pazartesi günü yabancı yatırımcılar net 68,51 milyar rupi (824,4 milyon $) değerinde hisse senedi satın alırken, yerli kurumsal yatırımcılar toplam 19,14 milyar rupi değerinde hisse senedi alımı gerçekleştirdi.

Beklentiler Modi hükümetinin Hindistan’ı bir üretim merkezine dönüştürmeye odaklanmaya devam edeceği ve Apple (NASDAQ:AAPL) ve Tesla (NASDAQ:TSLA) gibi yabancı şirketleri Çin’den uzaklaşma stratejilerinin bir parçası olarak ülkede üretim tesisleri kurmaya çekeceği yönünde.

Balfour Capital’in baş yatırım yetkilisi Steve Lawrence, Hindistan’ın yol ve elektrik gibi altyapı yatırımlarına odaklanmasının, ülkenin teknolojik yetenekleri göz önüne alındığında potansiyel büyüme için bir itici güç olduğunu vurguladı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu