Haber

Fatih Altaylı: Koca’ya çok yakın bir isim aradı, ‘O iş bitti’ dedi

Gazeteci Fatih Altaylı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın istifa ettiğine yönelik haberlere ilişkin olarak, Koca’ya yakın bir isimle görüştüğünü ve istifa iddiasını doğruladığını aktardı. İddiaya göre Koca, Tuğba Vural Çolak’la yaşadığı tartışmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini yalnız bırakması üzerine istifa kararı aldı. Koca’ya yakın isim, bazı AK Partili milletvekillerinin Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da istifa etmesi için kulis yaptığı bilgisini aktardı.

Fatih Altaylı yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Dün ilk kez telefonumu açmadı, geri dönmedi. Belli ki, bir şeyler ters gidiyordu. Ve bir iki saat sonra, Bakan Koca’ya çok yakın olduğunu bildiğim bir isim aradı. “Fatih Bey o iş bitti” dedi. Bakan Koca kesinlikle görevi bırakmıştı.

“Kızılcahamam’da milletvekili Tuğba Vural Çolak’ın kendisine saldırısını ve bu saldırı karşısında Cumhurbaşkanı’nın kendisinden değil, Çokal’dan yana tavır almasını içine sindiremedi. Kendini çok küçük düşürülmüş hissetti. Ardından bu sorun büyüdü. En küçük olumlu bir yaklaşım da görmeyince istifa etti” dedi. “Bunca saattir resmî bir açıklama yok. Baskı sonucu bir vazgeçme, bir geri adım olur mu?” diye sordum.

“Yok abi, bunun artık dönüşü falan yok. Bu iş bitti. Sayın Bakan artık Bakan değil. Herhalde yenisini bulunca açıklama yaparlar ama Fahrettin Bey artık Bakan değil” dedi.

Kapatmadan önce “Abi, örgüt ile bazı bakanlar arasında büyük sorun var” diye ekledi.

“Partililer, teşkilattan gelenler icracı bakanları istemiyor. Birkaç Bakan örgütün, milletvekillerinin makul olmayan taleplerine kulak asmıyorlar. Doğru bildiklerini yapıyorlar. Bu teşkilatta ve milletvekilleri arasında rahatsızlık yaratıyor ve her ortamda bu bakanlara yükleniyor, Cumhurbaşkanı’na ulaşabildikleri anda bu bakanları kötülemeye başlıyorlar. Şimdi de hedeflerinde Kültür ve Turizm Bakanı var. Turizm sezonunda hedefler tutturulamasın bak o Bakan’a da neler yapacaklar” diyerek kapattı.

Anlayacağınızın örgüt Bakan Koca’yı yedi.

Şimdi sırada Bakan Ersoy var.

Öyle anlaşılıyor.”

NE OLMUŞTU?

Kulis bilgilerine göre AK Parti’nin seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere Kızılcahamam’da yaptığı toplantı sırasında Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Ali Erol’un Manavgat’ta özel hastanede vefat ettiğini anlatarak bakanlığın yeterli denetim yapmadığını söyledi.

Sağlık müdürüne ulaşamadığını anlatan Çolak’ın sözlerini kesen Bakan Koca, ‘O sağlık müdürü sizin talebinizle atandı. Sorumluluğu bize atamazsınız. Özel hastanelerle ilgili teftiş başlatmıştık, onu da siz durdurdunuz’ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan araya girerek, ‘Ölen arkadaşımız bizim ilçe başkanımız. Sağlığın özeli devleti olmaz. Hastane ayrımı olmadan gerekli denetimlerin yapılması lazım. İhmal var mı bakın’ diyerek tartışmayı sonlandırdı.

(HABER MERKEZİ)

aydintepeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu