Haber

Çin Dünyanın En Büyük Temiz Enerji Koridorunu İnşa Ediyor

China Three’den yapılan açıklamaya göre, Çin’in güneybatısındaki Yangtze Nehri’nin yukarı kesiminde yer alan ve toplam kurulu güç bakımından dünyanın en büyük ikinci elektrik santrali olan Baihetan hidroelektrik santrali Salı günü tam kapasite ile çalışmaya başladı. Gorges Şirketi.

Santralin devreye alınması, Yangtze’de kaynak zengini batıdan elektriğe aç doğu bölgelerine elektrik iletmek için çalışan altı mega hidroelektrik santrali ile dünyanın en büyük saf elektrik koridorunun tamamlandığını gösteriyor.

Baihetan’ın tam olarak çalıştırılması, 16 hidro-üretim ünitesinin sonuncusunun Salı sabahı 72 saatlik bir deneme çalıştırmasını tamamlamasının ardından geldi. Toplam kurulu gücü 16 milyon kilovat olan Baihetan, Çin’in orta kesimlerindeki Hubei eyaletindeki Three Gorges Barajı projesinden sonra ikinci sırada yer alıyor.

China Three Gorges Corporation Başkanı Lei Mingshan, “Baihetan, dünyanın en büyük tek birim kapasitesi olan, her biri 1 milyon kilovat kapasiteli 16 yerli hidroelektrik üretim ünitesi ile donatıldığından, Çin’in üretiminde büyük bir atılımı temsil ediyor. en kaliteli ekipman.” .

Lei, Baihetan’ın tam kapasite faaliyet göstermesinin Çin’in güç yapısındaki değişiklik, Yangtze Nehri Ekonomik Kuşağı’nın inşası ve ülkedeki bölgesel ekonominin koordineli gelişimi için büyük önem taşıdığını söyledi.

China Three Gorges Company tarafından işletilen Yangtze Nehri üzerindeki altı hidroelektrik santralinin yılda 300 milyar kilovat-saat elektrik üretmesi ve Çin’in kömür tüketimini 90 milyon ton ve karbon emisyonlarını 248 milyon ton azaltması bekleniyor.

Santrallerden dördü (Wudongde, Baihetan, Xiluodu ve Xiangjiaba) Yangtze’nin üst kısmındaki Jinsha Nehri üzerinde yer alırken, diğer ikisi (Three Gorges Barajı ve Gezhouba) Yangtze’nin orta kısmında yer almaktadır.

Santraller, Yangtze Nehri havzasında taşkın kontrolü, ulaşım, su kaynaklarının kullanımı ve ekolojik güvenlikte önemli rol oynayan 1.800 kilometrelik bir saf güç koridoru oluşturuyor.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri, Chengdu ve Wuhan’dan bildiriyor. (XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu