Haber

Venezuela Dışişleri Bakanı Türkiye’yi Stratejik Dost Olarak Görüyor

Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil, ülkesinin Türkiye’yi stratejik bir dost olarak gördüğünü vurgulayarak, “Türkiye’yi yükselen potansiyel bir ülke ve Sayın (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan liderliğinde güçlü bir ülke olarak görüyoruz. Bunu barış ve kalkınmanın teminatı olarak görüyoruz.” söz konusu.

Gil, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilciliği’nde yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Türkiye ile çok boyutlu çalışmalar geliştireceklerini ifade eden Gil, “Özellikle tek taraflı yaptırımlara karşıyız. Tek taraflı yaptırımlara da karşıyız, özellikle Venezuela’ya. Amerika Birleşik Devletleri’nin uyguladığı 900’den fazla hukuksuz yaptırım var. Türkiye’nin desteğini burada hissediyoruz, bu yaptırımları hep kınadı.” terimleri kullandı.

Küresel barışa olan bağlılıklarını vurgulayan Gil, Türkiye ile Venezuela’nın aynı şeyi savunduğunu ve başta Avrupa olmak üzere tüm çatışmaları diyalog yoluyla çözmeyi hedeflediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bölgelerinde çok önemli yatırım ve işbirliği politikaları geliştirdiğini belirten Gil, bunların son derece önemli olduğunu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önümüzdeki aylarda Karakas ziyaretini beklediklerini, bu anlaşmalardaki konuların da ivme kazanacağını söyledi.

Gil, Türkiye’yi stratejik bir dost olarak gördüklerine işaret ederek, “Türkiye’yi Sayın Erdoğan’ın önderliğinde yükselen potansiyele sahip, güçlü bir ülke olarak görüyoruz. Bunu barış ve kalkınmanın teminatı olarak görüyoruz. Çünkü yeni bir dünya düzeni yükseliyor.” söz konusu.

(sürecek)

haber-celebi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu