Ekonomi

Uzman anlattı: Dolarda son durum nedir?

Dolar kuru bugün 21.22 lira seviyesine yükseldi. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, dolar/TL kuru beklentisine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Dolar/TL kurunda 23 -24 lira bandı bekliyoruz”

TGRT haberini yorumlayan İslam Memiş, şunları söyledi:

“Dolar/TL kurunda bu yıl 23-24 liralık bir bant bekliyoruz. Öngörümüzde rastgele bir değişiklik yok. Yeni ekonomi yönetiminin kura mutlaka etkisi olacaktır. 20.55 – 20.40 seviyeleri bizi bekleyen seviyeler. dolar/TL’ye ulaşabilir.

Ekonomi sadece dolar/TL kuru ise evet kısa vadede döviz tarafında bir gerileme göreceğiz. Ardından yıl içinde tahmin ettiğimiz rakamlara gelecek.

Zor bir sürecin içindeyiz, gidecek çok yolumuz var. Sabah uyandığımda doların 21 lira olduğunu gördüm. Mümkün mü? Bu bir süreç işi. Ekip kursunlar, defteri açıp okusunlar, BBDK’ya bakalım… Bunlar bir anda olacak şeyler değil. 22-23 liraya dolar almaya koştular. Oldukça üzgünler. onları anlıyorum

KKM kaldırılacak mı?

“20-21 bandı dolar/TL kuru mutlaka orada olacak. Sürpriz değil. Kur korumalı mevduat hesabı kaldırılacak mı?” Memiş, soruya şu yanıtı verdi: “İş adamları ve sermaye sahipleri artık sistemden korkuyor. Burada yanlış bir politika izlendiğini açıkça gösteriyor.

Merkez Bankası’nın her gün bir karar alması kafa karışıklığına neden oldu. Faiz takıntısından kurtulmamız lazım. Türkiye’nin faiz artırımına ihtiyacı varsa mutlaka yapılması gerekiyor. Faiz hassasiyeti gibi cümleleri çöpe atmak gerekiyor.

İnsanlar bedelini ödüyor. Daha kurumsal kararlar almamız gerektiğini düşünüyorum. Uzun zamandır beklenen bir mahalle dedikodusunun yön verdiği ekonomi siyasetinden uzak durmak gerektiğini düşünüyoruz.

Döviz ihtiyacı olan gelişmekte olan bir ülkeyiz. Bazen filmlere bir şeyler koymanız gerekir.”

karahalli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu