Haber

Türksat 6A ile uzay teknolojilerinde teknik devrim

ANKARA (İGFA) –Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ankara’nın Kahramankazan İlçesi’nde üretimi tamamlanan TÜRKSAT Uydu Yer Sistemleri Yedekleme Merkezi’nin açılışını yaptı.

Bakan Uraloğlu, törende yaptığı konuşmada, TÜRKSAT’ın stratejik değere sahip olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bildiğiniz gibi asker kılığına girerek devletin her kesimine sızan hain FETÖ’cüler, milli irademizi ortadan kaldırmak istediler. Darbede ilk buraya saldırdılar. Milletimizin iradesini kırmak için korsan televizyon yayını yapmaya başladılar.” “Ayağa kalktılar. Başarısız olunca TÜRKSAT’ı hedef aldılar. Hain FETÖ’cüler TÜRKSAT’ı hedef alarak milli iradeyi yok etmeye çalıştılar. Bu noktada açılan merkezimiz TÜRKSAT bünyesinde yürütülen hizmetlerin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi açısından büyük önem taşıyor” olağanüstü durumlarda veya sistemden kaynaklanan acil durumlarda kesintiye uğramaz.” ” söz konusu.

TÜRKSAT Uydu Yer Sistemleri Yedekleme Merkezi’nin teknik fonksiyonuna ilişkin Bakan Uraloğlu, “1.000 metrekare Ana Binaya sahip olan Merkezimizde 13,2 metre çapında anten ile Ka frekans bandında çalışan alım ve santral alt sistemleri yer alıyor. Uydularımıza yedeklilik sağlamayı hedefliyoruz.”Uydu yer istasyonu olarak hizmet verecek. Bu merkez, TÜRKSAT uydu yer kontrol istasyonlarıyla entegre çalışacak ve uydu takip özelliğine sahip 9 metrelik iki adet Ku-Band anten sistemiyle uydularımızın her türlü çalışma koşulunda kesintisiz hizmet vermesini sağlayacak” dedi.

UZAYDA İZ SAHİBİ OLANLAR DÜNYADA GÜÇ SAHİBİDİR

Uraloğlu, Türkiye’nin uydu ve uzay çalışmaları alanında uluslararası bir oyuncu olma yolunda ilerlediğini de belirterek, “‘Uzayda izi olan, dünyada da gücü vardır’ ilkesiyle stratejik yaklaşımını her zaman güncelliyor. yayın ve internet erişim hizmetleri açısından iletişim sistemlerini geliştiriyor ve gerekli olan yenilikleri dünyaya getiriyor.” “TÜRKSAT aracılığıyla uydu ve uzay teknolojileri, kablolu yayın ve bilişim alanlarında önemli faaliyetler yürütüyoruz. Bir yandan milli uydu ekosisteminin geliştirilmesi için çalışırken bir yandan da bilgi ve uzay teknolojilerinin kurulması yönünde önemli adımlar atıyoruz. altyapıları ve küresel pazarlara açılmayı hedefliyoruz” dedi.

TÜRKSAT’ın dünyanın en büyük 22 uydu operatörü arasında yer aldığını belirten Bakan Uraloğlu, “İlk milli haberleşme uydumuz TÜRKSAT 6 A ile artık uzay ve uydu teknolojileri alanında teknik devrim yapıyoruz. TÜRKSAT 6A başarıyla tamamlandı. Birçok güçlü test ve değerlendirmelerimiz sonucunda “Yer teslimi Mart 2024’te gerçekleşecek. TÜRKSAT 6A hizmete başladığında Güneydoğu Asya gibi yeni coğrafyalara da hizmet vererek bölgedeki lider konumumuzu daha da güçlendireceğiz. diğer uydularımız tarafından kapsanamaz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu