Ekonomi

Sanica Isı Sanayi Halka Açılıyor

Sektöründe Türkiye’nin önde gelen sanayi şirketlerinden Sanica Isı Sanayi A.Ş’nin hisseleri halka arz ediliyor. Sanica Isı’nın 40 milyon TL nominal bedelli hisselerinin halka arzı için hisse başına 20,03 sabit fiyattan 15/16/17/18 Kasım 2022 tarihlerinde talep toplanacak.

Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’nde yer alan üretim tesislerinde panel radyatör, kombi ve boru, temas modülleri üretimiyle bölümünde Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından biri olan Sanica Isı, halka arz için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) onay aldı. Dünyanın dört bir yanına, toplam 54 ülkeye, ihracat gerçekleştiren Sanica Isı’nın halka arzı Gedik Yatırım’ın liderliğinde ve İntegral Yatırım’ın eş liderliğinde, 34 aracı kurumun yer aldığı konsorsiyum aracılığıyla gerçekleştirilecek. Sanica Isı’nın 40 milyon TL nominal pahalı hisselerinin halka arzı için, 15/16/17/18 Kasım 2022 tarihlerinde oransal dağıtım yoluyla, hisse başına 20,03 sabit fiyattan talep toplanacak. Halka arzın tamamlanmasından sonra Sanica Isı hisselerinin Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da süreç görmeye başlaması bekleniyor.

“Türkiye ve dünyada sektörün tanınan markasıyız”

Sanica Isı’nın halka arzı münasebetiyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Sanica Isı İdare Şurası Lideri Nesimi Fatinoğlu, Sanica Isı’nın son yıllarda devreye giren yatırımlarıyla süratli bir biçimde büyüdüğüne dikkat çekerek, gelecek periyotta de organik, inorganik büyüme fırsatlarını aktif bir formda kıymetlendirerek küresel bir marka olmayı hedeflediklerini söyledi. Fatinoğlu, “Panel radyatör, kombi ve boru, temas modülleri olmak üzere üç ana kümede gerçekleştirdiğimiz üretimle Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından biriyiz. Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’nde yer alan üretim tesislerimizde büsbütün yerli ve ulusal üretim anlayışıyla ürettiğimiz panel radyatör, kombi ve boru, temas modüllerini dünyanın dört bir yanına, 54 ülkeye ihraç ediyoruz. Fatinoğlu Grubu’nun sanayi üretimi konusundaki 40 yıllık bilgi ve tecrübesi ile kurumsal idare anlayışının katkısıyla, Sanica Isı olarak, kurulduğumuz ilk yıldan itibaren daima büyüyerek dalımızda dünyanın ve Türkiye’nin bilinen markaları ortasına girdik” dedi.

“Pandeminin tüm kısıtlarına rağmen büyümeye devam ettik”

Fatinoğlu, pandemi devrinde tüm dünyada yaşanan tedarik sıkıntıları, kısıtlamalar ve inşaat bölümü ile altyapı projelerinin daralmasına karşın Sanica Isı olarak, güçlü bir formda büyümeye devam ettiklerini söyledi. Fatinoğlu, “Bir önceki yıla kıyasla net satışlarımızı yüzde 91,4’e yakın artırarak 2021 yılı sonu itibariyle 713 milyon liraya çıkardık. 2021 yılında yakaladığımız büyüme ivmesini bu yılın ilk yarısında da sürdürdük. Bu yılın ilk yarısında net satışlarımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 83 oranında arttı. Sanica Isı olarak, 2022 sonunda net satışlarımızı bir önceki yıla kıyasla yüksek oranlı artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu. Sanica Isı’nın sürdürülebilir büyüme ve verimlilik odaklı idare anlayışıyla kârlılığını da istikrarlı bir formda artırdığına dikkat çeken Fatinoğlu, 2021 yılı sonu itibariyle net kârın 79.5 milyon lira, faiz ve vergi öncesi kârın (FAVÖK) ise 192.0 milyon lira olarak gerçekleştiği bilgisini verdi.

54 ülkeye ihracat

Sanica Isı’nın dünyanın dört bir yanına, 54 ülkeye, panel radyatör, kombi ve boru, irtibat modülleri ihracatı gerçekleştirdiğini söz eden Nesimi Fatinoğlu, Sanica Isı’nın bu yılın birinci yarısı itibariyle net satış gelirinin yüzde 54’ünin ihracattan geldiğine dikkat çekti. Fatinoğlu, “Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin açıkladığı verilere göre, son 10 yıldır her yıl Türkiye’nin ilk 1.000 ihracatçı firması içerisinde yer alıyoruz. Türk İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) verilerine göre de Sanica Isı olarak, Türkiye’nin en çok plastik boru ve bağlantı parçaları ihracatı yapan firmasıyız. Nitekim Sanica Isı olarak 2018 yılından beri İSİB, “En Çok Plastik Boru ve Bağlantı Parçaları İhracatı Yapan Firma” birincilik mükafatını alıyoruz” dedi.

800’den fazla boru ve irtibat modülleri üretimi gerçekleştiriyor

Sanica Isı’nın Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’ndeki üretim tesislerinden panel radyatör, kombi ve boru, irtibat kesimleri üretimi ile kesiminde dünyanın ve Türkiye’nin bilinen markalarından biri olduğunu vurgulayan Fatinoğlu şunları söyledi;

“Sanica Isı olarak birçok farklı boyut ve tipte panel radyatör üretiyoruz. Panel radyatör üretiminde dünyanın önde gelen üreticilerinden biri pozisyonundayız. Sanica Isı ismine tescilli olan Sanica ve Energy markalarımızla pazarda güçlü bir halde yer alıyoruz. Panel radyatör üretimimizi Manisa Akhisar OSB 35 bin metrekare kapalı alan olmak üzere toplam 57 bin metrekare bir alanda üretim gerçekleştiriyoruz. Bu yıl Alarko Carrier’den satın aldığımız üretim sınırıyla birlikte yıllık 3 milyon 305 bin metre tül üretim kapasitesine ulaştık. 2021 yılı sonu itibariyle radyatör üretimimizin yüzde 78’sını ihraç ediyoruz. Boru ve temas modülleri gurubunda ise İstanbul Beylikdüzü ve Elazığ OSB olmak üzere iki üretim tesisimizde kullanım alanlarına nazaran altyapı ve üstyapı eserleri üretiyoruz. 800’den fazla boru ve irtibat modülleri üretimimizle Türkiye’de en geniş eser yelpazesine sahip firmalarından biri durumundayız. Beylikdüzü’nde 9 bin metrekarelik kapalı, 13 bin 500 metrekarelik açık alana sahip tesisimizde üst boru eserlerinin üretimini yapıyoruz. Elazığ Organize Sanayi Bölgesi’nde ise 45 bin metrekarelik kapalı olmak üzere toplam 172 bin 500 metrekarelik bir alan üzerinde altyapı, üstyapı boru ve ilişki modülleri üretimi gerçekleştiriyoruz. Boru ve temas modüllerini 23 ülkeye ihraç ediyoruz. Manisa’nın Akhisar OSB’de 14 bin 400 metrekare kapalı, toplam 20 bin metrekare alan üzerine heyeti olan Sanica Isı Kombi üretim tesisimiz, yıllık 52 bin adet kombi üretim kapasitesine sahip. Manisa Akhisar’da ürettiğimiz kombileri 9 ülkeye ihraç ediyoruz. Bir müddettir üzerinde çalıştığımız elektrikli kombi üretimine de yakın vakitte başlamayı hedefliyoruz.”

“Halka arzın global bir marka olma hedefimizi güçlendireceğine inanıyoruz”

Hedefimiz küresel bir marka olmak” diyen Sanica Isı İdare Şurası Lideri Nesimi Fatinoğlu, “Bugün dünyanın dört bir yanına, 54 ülkeye ihracat gerçekleştiren ve kesiminde Türkiye ve dünyada tanınan bir firma olarak, dünyada bilinirliğimizi daha da artırarak küresel bir marka olmayı hedefliyoruz. Bu gaye doğrultusunda uzun bir vakittir kurumsallaşmaya odaklandık. İş süreçlerimizden, insan kaynağımıza ve iş kültürümüze kadar kurumsallaşma ismine kıymetli değişimler gerçekleştirdik. Dünyanın devlet dayanaklı birinci ve tek markalaşma programı olan Turquality takviye programına müracaat sürecimizi tamamladık. Halka arzın, şeffaflık ve hesap verebilirlik üzere kurumsal unsurları daha aktif ve güçlü bir biçimde yaşama geçirmemize dayanak olacağına inanıyoruz. Halka arz ve Turquality programının sağlayacağı takviyenin, küresel bir marka olma maksadımızı güçlendireceğine inanıyoruz” dedi.

Halka arzda sağlanacak kaynak kıymetli oranda şirketin büyümesinde kullanılacak

Fatinoğlu, yüzde 25,93 sermaye artırımı, yüzde 3,7 ortak satışı olmak üzere Sanica Isı Sanayi A.Ş’nin paylarının toplam yüzde 29,63’ünü halka açacaklarını vurguladı. Fatinoğlu, “Halka arzdan sağlayacağımız kaynağın yüzde 40’ını yurtdışı yatırımlarda, yüzde 30’unu net işletme sermayesi ihtiyacının karşılanmasında, yüzde 30’unu ise finansal borçların ödenmesinde kullanmayı planlıyoruz. Halka arzla sağlayacağımız kaynaklarla yurtiçi ve yurt dışı büyüme fırsatlarını daha etkin değerlendirme olanağı elde edeceğiz” diye konuştu.

Pay başına 20,03 TL sabit fiyattan talep toplanacak

Sanica Isı halka arzına liderlik eden Gedik Yatırım Genel Müdürü Ersan Akpınar, halka arz basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Gedik Yatırım olarak 2011 yılından beri toplam büyüklüğü 600 milyon TL’ye yakın 21 halka arzda liderlik ve 2 halka arzda eş liderlik yaptık. Son 15 yılda 120’nin üzerinde halka arzda da konsorsiyum üyesi olarak yer alarak Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin düzenlediği Altın Boğa Ödülleri’nde 2019 yılı ‘Pay İhracına Aracılık Lideri’ mükafatına layık görüldük.Gedik Yatırım olarak öteki tüm sermaye piyasası faaliyetlerinde olduğu üzere kurumsal finansman alanında da başkan kuruluş olma vizyonuyla hareket ediyoruz. Halka arzlardaki başarılarımızın sürdürülebilir hale getirilmesi için çalışmalarımıza evvelki yıllarda olduğu üzere bugün de süratle devam etmekteyiz. Panel radyatör, kombi, boru ve ilişki kesimleri üretimiyle Türkiye’nin önde gelen üreticilerinden Sanica Isı’nın halka arzına liderlik yaptığımız için Gedik Yatırım olarak memnunluk duyuyoruz” diye belirtti. Akpınar, Sanica Isı’nın halka arzının Gedik Yatırım liderliği ve Integral Yatırım eş liderliğinde toplam 36 aracı kurumun üye olarak yer aldığı geniş bir konsorsiyum aracılığıyla halka arz edileceğini vurguladı. Akpınar, “Bu yılın dikkat çekici halka arzlarından biri olan Sanica Isı’nın 35 milyon TL nominal değerli payları sermaye artırımı, 5 milyon TL nominal değerli payları ortak satışı yoluyla olmak üzere, toplam 40 milyon TL nominal değerli payları halka arz edilecek. Sanica Isı’nın söz konusu payları için pay başına 20,03 sabit fiyattan talep toplanacak. Arz sonrası piyasa değeri 2 milyar 704 milyon lira olacak Sanica Isı’nın halka açıklık oranı yüzde 29,63 olacak” dedi.

Bireysel yatırımcı tahsisatı yüzde 50

Sanica Isı halka arzına eş liderlik eden İntegral Yatırım Genel Müdür Yardımcısı O. İlker Savuran, dalında Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından birini yatırımcılarla buluşturmaktan gurur duyduklarını söyledi. Savuran, Sanica Isı halka arzı için oransal dağıtım usulüyle 15/16/17/18 Kasım 2022 tarihlerinde talep toplanacağını belirtti. Savuran, “Bu yılın en önemli halka arzlarından biri olan Sanica Isı halka arzında yurtiçi bireysel yatırımcı tahsisatı yüzde 50, yurtiçi kurumsal yatırımcı tahsisatı yüzde 40, yurtdışı kurumsal yatırımcı tahsisatı ise yüzde 10 olarak belirlendi” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu