Haber

Samsun’da “14. Uluslararası Balkan Tarihi Kongresi” düzenlendi

Milli Savunma Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Kocaoğlu, “Biz, Balkanları fiziken bıraktık ama yüreğimiz, aklımız hep orada. Dün Osmanlı’dan kalan ama bugün bizim olmayan, Osmanlı’nın kültürünü, damgasını vurduğu coğrafyalarla yakın ilgi ve münasebet içinde olmamız elzemdir.” dedi.

Samsun Mübadele Derneğinin takviyesiyle düzenlenen 14. Milletlerarası Balkan Tarihi Kongresi, Samsun Büyükşehir Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Salonu’nda gerçekleştirildi.

Samsun Mübadele Derneği Bilim Şurası üyesi ve Ulusal Savunma Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Kocaoğlu, kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, kongrenin her istikametiyle bilim, kültürel ve toplumsal gelişmeye katkı sağlayacağını söyledi.

Tarihte yaşanan olayların milletlerin hayatlarını etkilediği üzere sanatsal ve kültürel manada da farklılık oluşmasını sağladığına işaret eden Kocaoğlu, “Biz Balkanları fiziken bıraktık ama yüreğimiz, aklımız hep orada. Dün Osmanlı’dan kalan ama bugün bizim olmayan, Osmanlı’nın kültürünü, damgasını vurduğu coğrafyalarla yakın ilgi ve münasebet içinde olmamız elzemdir.” sözünü kullandı.

Balkanların kılıçla değil, gönüllerle kazanıldığını, bu nedenle bağların yıkılmasının güç olduğunu vurgulayan Kocaoğlu, şunları kaydetti:

“Bütün Türk gençlerinin Balkanları görmesini istiyorum. Osmanlı’nın sahip olduğu ama bizim terk etmek zorunda kaldığımız Balkanlar, Kafkaslar ve Ortadoğu çok önemlidir. Misakımilli bizim vatan topraklarımızın bittiği sınırdır ama bizim bir de güvenlik sınırımız var, Balkanlar’a kadar. Balkanlar’da esecek her soğuk rüzgar, bizi külfete sokar. Bütün dünyanın gözü bizim topraklarımızda. 100 yıldır ayaktayız. Türkiye çok daha güçlü olacak ve hoş yerlere gelecek. Türkiye hiçbir Ortadoğu devletiyle mukayese edilemez. Bölgesinde ve dünyada güçlü bir ülkedir.”

Samsun Mübadele Derneği Lideri Kadir Tatar ise kongrenin geçen yıl yaşanan salgın nedeniyle yapılamadığını, bundan sonra tertipli olarak düzenlemeye devam edeceklerini kaydetti.

Kongre kapsamında Balkanların tarihiyle ilgili sunumlar gerçekleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu