Haber

Rusya, diplomatik statüdeki Polonyalıyı gözaltına aldı

Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) diplomatik statüye sahip Polonyalı bir kadını sahte belge düzenleyerek rüşvet aldığı suçlamasıyla gözaltına aldığı bildirildi. Polonya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lukasz Jasina konunun Polonya diplomasisiyle ilgisinin bulunmadığını belirtti.

Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) alkol ihracatı için uydurma evraklar düzenleyerek karşılığında rüşvet aldığı savıyla diplomatik statüye sahip Polonyalı bir bayanı gözaltına aldığı bildirildi. Rus yetkililer, Memleketler arası Ekonomik İşbirliği Bankası’nda Stratejik Planlama ve Kalkınma Departmanı Müdürü olduğu belirtilen Malgorzata Boksznajder isimli kadının 20 bin Euro rüşvet aldığı sırada suçüstü yakalandığını ileri sürerken, Polonyalı kadınla birlikte 3 Rus vatandaşının da gözaltına alındığı belirtildi.

Operasyonda 2 milyon dolar değerinde 40 tondan fazla alkole el konulduğu, Rusya tarafından istenmeyen kişi ilan edilen Polonyalı Boksznajder’e ülkeyi terk etmesi için 1 hafta mühlet verildiği aktarıldı. Polonya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lukasz Jasina ise bahsin Polonya diplomasisiyle ilgisinin bulunmadığını, gözaltına alınan Polonyalı bayanın memleketler arası bir tertibin çalışanı olduğunu, Polonya Büyükelçiliği’nden rastgele bir yardım talebinde bulunmadığını bildirdi. – VARŞOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu