Haber

Osmaniye’de ağır hasarlı binaların yıkımı mahkeme kararıyla durduruldu.

OSMANİYE’deki baronun talebi üzerine Asliye Hukuk Mahkemesi, depremde ağır hasar gören binaların yıkımını hiçbir delil olmaksızın durdurdu. Baro Başkanı Mehmet Karakoç, “Bu karar, binalardan alınan numunelerin ileride binası hasar gören vatandaşların açacakları mal kaybı davalarında delil olarak kullanılması açısından büyük önem taşıyor.”

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen 11 ilden biri olan Osmaniye’de 1030 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 606 kişi de yaralandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerince incelenen 60 bin 501 binanın 3 bin 311’inin ağır hasarlı olduğu tespit edilirken, 352 bina için acil yıkım kararı verildi.

Adli soruşturmaların tamamlanmasının ardından kentteki ağır hasarlı binaların yıkımına başlandı. Ancak Osmaniye Barosu, yıkılmasına karar verilen binaların yıkımının durdurulması, yıkılan ancak enkazı kaldırılmayan binaların kaldırılmasının durdurulması için nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu. delil belirlendi. Asliye Hukuk Mahkemesi de başvuruyu değerlendirerek Osmaniye’deki ağır hasır binaların yıkımını deliller toplanıncaya kadar durdurdu. ‘Stok KARARI’ Baro Başkanı Avukat Mehmet Karakoç, ölümlerin meydana geldiği binalarda savcılık tarafından aktif soruşturma yürütüldüğünü ancak ağır hasarlı binalarla ilgili yıkım kararı verildiğini belirtti. verildiğini söyledi. Bu durumun ileride delil açısından büyük sıkıntılara yol açacağını vurgulayan Karakoç, “Biz baro olarak insanlarımız mağdur olmasın diye bu konuda delil toplamak istedik. Çünkü bazıları farklı yollara gitti. acele şehirlerde, bazıları çadırkentlerde ya da iş yerinde, binanın yıkımından kimin sorumlu olduğuna dair soruşturma yapma fırsatı bulamadılar, bu konuda girişimde bulunduk. Osmaniye Asliye bu konudaki talebimizi yerinde gördü ve bu konuda bize yetki verdi.Hem delil toplama açısından hemde binalar yıkılmadan önce özellikle kolon kesimleri açısından fotoğraf çekme imkanı bulduk.Burası bundan sonraki aşamalarda açılacak davalarda kimin sorumlu olduğunun tespiti açısından çok değerli bir durum.Devletimiz elinden geldiğince yaraları sarmaya çalışıyor.Biz baro olarak bu konuda bize bir misyon veriyoruz. Saygılarımla. Düşüyor zannettik ve kendimize iş bulduk” dedi.

Haklarını aramak isteyenlere ücretsiz hukuk hizmeti verileceğini sözlerine ekleyen Karakoç, “Afet bölgesi olduğu için adliye harçları gibi masraflar olmuyor. Bu nedenle hak aramak isteyen vatandaşlarımız mağdur oluyor. Gerek baro olarak gerekse Osmaniye Adliyesi olarak hak arama noktasında gerekeni yapıyoruz” dedi. konuştu.

ayvacikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu