Ekonomi

Norveç Varlık Fonu Türk şirketlerine 1,2 milyar dolar yatırım yaptı

Norveç Varlık Fonu’nu yöneten Norges Bank’ın verilerine göre fon, geçen yıl varlıklarının bir kısmını çeşitli alanlarda faaliyet gösteren farklı büyüklükteki 38 şirketin hisselerini satın almak için kullandı.

Dünyanın en büyük servet fonu olan Norveç Varlık Fonu’nun bu Türk şirketlerinin hisselerine yaptığı toplam yatırım 1 milyar 217 milyon 31 bin doları buldu. Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ hisseleri de dahil edildi. Fonun bu 5 enerji şirketindeki hisse değeri yaklaşık 161 milyon dolar olarak kaydedildi.

Tüpraş, Norveç Varlık Fonu’nun Türkiye’deki yatırımlarından en büyük payı aldı. Tüpraş’ın yüzde 1,55’lik payına sahip olan fonun söz konusu şirketteki toplam yatırımı yaklaşık 121 milyon dolara ulaştı.

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. hissesine 90 milyon 67 bin dolar, United Mağazalar AŞ (BİM) hissesine yaklaşık 79 milyon 500 bin dolar, Koç Holding hissesine 78 milyon 777 bin dolar, 71 Türk Hava Yolları ve Türk Traktör hisseleri için milyon 517 bin dolar. ve Ziraat Makineleri A.Ş. hisselerine yaklaşık 64 milyon dolar yatırım yapıldı.

Fon portföyünün Türkiye’deki en büyük payı, %3,38’ine sahip olduğu Türk Traktör ve Ziraat Makineleri AŞ’ye aittir. Bu şirketi yüzde 2,98 pay ile MLP Sağlık Hizmetleri AŞ takip ediyor. Söz konusu şirketin hisselerine bağlanan yatırım tutarı 30 milyon doları buldu. 2001 yılından bu yana Türkiye’de yatırım yapan Norveç Varlık Fonu, 2008 yılından itibaren Türk hisselerine yaptığı yatırımları artırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu