Haber

NATO’nun Ankara ziyaret planı: İsveç gündemde

NATO Genel Sekreteri Jens StoltenbergCumhurbaşkanı yakında Ankara’yı ziyaret edecek Recep Tayyip Erdoğanile İsveç’inNATO üyeliği konusunda görüşmelerde bulunacağını belirtti.

Stoltenberg, Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlenen gayri resmi dışişleri bakanları toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İsveç’in NATO’ya üyeliği sorulduğunda Stoltenberg, hafta başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi yaptığını belirtti. “Yakında Ankara’ya gideceğim. Kesin saat henüz kararlaştırılmadı”söz konusu.

Stoltenberg, İsveç’in katılım protokolünün onaylanması konusunda Türkiye’ye vermek istediği açıklamanın sorulması üzerine, şunları söyledi:

“Mesajım, İsveç’in NATO üyeliği İsveç’in yanı sıra İskandinav ülkeleri, Baltık bölgesi ve ayrıca tüm NATO ve doğal olarak Türkiye ve diğer müttefikler için iyidir. Ayrıca bugünden itibaren İsveç’te yeni terörizmle ilgileneceğiz. 1 Haziran’da yasanın yürürlüğe girdiğinin altını çizeceğim.Bu yasalar aslında bir fark yaratıyor.İsveç’in artık örneğin PKK dahil terörle mücadeleyi hızlandırmak için yeni adımlar attığını gösteriyorlar. Sadece Türkiye’nin değil, Avrupa Birliği’nin ve daha birçok ülkenin değerlendirmesine göre terör örgütü.Bu nedenle İsveç’te 1 Haziran’da yürürlüğe giren yasaların güçlenmesini de İsveç-Türkiye iş birliğinin güçlenmesini memnuniyetle karşılıyorum.Unutmayalım ki Türkiye Türkiye kadar hiçbir müttefik teröre uğramadığı için bazı hukuki güvenlik kaygıları var.Bu nedenle terörün her türlüsüne karşı Türkiye ile birlikte çalışmamız değerlidir.Bu nedenle NATO müttefiklerinin yaptıklarını da memnuniyetle karşılıyorum. İsveç’in geçen ay teröre karşı mücadeleyi ve Türkiye ile işbirliğini hızlandırmak için yaptığı gibi. İsveç’in yan protokolünün yakında onaylanacağından eminim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu