Haber

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’i kabul etti

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştü.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Tokayev, resmi temaslarda bulunmak üzere ülkesine ilk kez gelen ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile başkent Astana’ya geldi.

Görüşmede Tokayev, diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana Kazakistan ve ABD arasında hem ikili hem de çok taraflı formatlarda örnek iş birliğinin inşa edildiğini söyledi.

Bu ziyaretin özellikle iki ülke arasındaki stratejik iş birliğine ivme kazandırması açısından değerli olduğunu vurgulayan Tokayev, “Güvenlik, enerji, ticaret ve yatırım gibi stratejik öneme sahip alanlarda çok iyi ve güvenilir uzun vadeli ortaklıklarımız var. Bu nedenle, bu işbirliğini daha da geliştirmeye hazırız.ABD’nin bağımsızlığımız, toprak bütünlüğümüz ve egemenliğimiz için verdiği sürekli ve güçlü desteği takdirle karşılıyoruz.” dedi.

İkili ekonomik işbirliğine değinen Tokayev, ABD’nin 62 milyar doları aşan toplam yatırımıyla Kazakistan’ın en büyük yatırımcılarından biri olduğunu belirtti.

ABD’nin C5+1 formatında işbirliğini genişletme çabalarını memnuniyetle karşıladığını kaydeden Tokayev, Orta Asya ülkeleri dışişleri bakanları ile ABD’nin Astana’da görüşmesinin önemine dikkat çekti.

“Güçlü bir ilişkimiz var ve daha da güçlenecek”

Blinken ayrıca Tokayev’e misafirperverliği için teşekkür etti.

30 yılı aşkın süredir ikili düzeyde kaydedilen ortaklığı ilerletmenin değerine vurgu yapan Blinken, “Son yıllarda önemli başarılar elde ettik. Güçlü bir ilişkimiz var ve daha da güçlenecek. Bizim yönümüz bu. .” söz konusu.

Bunun yanı sıra bugün ortaya çıkacak Orta Asyalı muhatapları ile bölgeyi birleştirmek ve daha güçlü bağlar oluşturmak için somut çalışmaları görüşeceklerini belirten Blinken, “Bunun hem Orta Asya halklarının hem de ABD’nin yararına olacağını düşünüyorum. işbirliğimizin güçlenmesine katkıda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum” dedi. sözünü kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu