Haber

İngiltere Mısır’a sınır gücü konuşlandırdı

İngiltere sınır güçlerini Mısır’a konuşlandırdı ve Gazze Şeridi’nde mahsur kalan 200 İngiliz vatandaşını tahliye etmeye hazırlanıyor.

İngiltere’nin eğitim bakanı Gillian Keegan, Sky News’e İngiltere’nin Gazze’den ayrılan İngiliz vatandaşlarının işlemleri için sınır kuvveti memurları gönderdiğini doğruladı.

“Gazze’de 200 İngiliz pasaportu sahibinin bulunduğunu biliyoruz. Keegan, “Ülkeyi terk edebilmek için konsolosluktan tavsiye istediler” dedi.

“Rehineleri dışarı çıkarabilirsek sınır güçlerinin hazırlıklı ve hazır olması için orada olmasını istiyoruz.

“Bu çok değişken bir durum ve yoğun bir diplomasi sürüyor… ama biz sadece her şeyin yerli yerinde olduğundan emin olmak istiyoruz.”

İNGİLİZLER TAHLİYE EDİLECEK

Keegan, bahsettiği 200 İngiliz pasaportu sahibinin Hamas tarafından güney İsrail’den Gazze’ye götürülen rehineler mi, yoksa kuşatma altındaki bölgede ailelerini ziyaret eden İngiliz Filistinliler mi olduğunu belirtmedi.

Bakan ayrıca İngiliz hükümetinin Gazze’ye daha fazla yardım sağlamak ve vatandaşların tahliyesi için “insani duraklama” çağrısını da yineledi.

İngiliz ailelerin, hükümetin sevdiklerini Gazze’den tahliye etme konusunda harekete geçmemesi konusundaki hayal kırıklığı sorulduğunda Keegan, öfkenin yersiz olduğunu ve 7 Ekim’de İsrail’in güneyine sürpriz bir saldırı başlatan “Hamas’a yöneltilmesi gerektiğini” söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu