Haber

Hollanda’da çevre kirliliğine karşı kutu içecekler için depozito süresi

Hollanda’da teneke kutulardan kaynaklanan çevre kirliliğini önlemek amacıyla teneke kutuda satılan içecekler için kutu başına 15 kuruş depozito alınması uygulamasına başlandı.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, içecek üreticileri ve süpermarketlerin “pahalı ve karmaşık” olacağı gerekçesiyle karşı çıktığı depozito uygulaması dün (1 Nisan) itibarıyla yürürlüğe girdi. hükümetin ısrarı. Teneke kutulardan depozit alma sistemi ile her yıl milyonlarca teneke kutunun etrafa savrulmasının önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

5 BİN SÜPERMARKETTE BOŞ KUTU TESLİM NOKTASI

Küçük ve büyük plastik içecek şişeleri için depozito uygulamasının uzun süredir yürürlükte olduğu Hollanda’da yürürlüğe giren yeni uygulama kapsamında yaklaşık 5 bin süpermarkette boş kutu dağıtım noktaları kuruldu. Ayrıca akaryakıt ve tren istasyonları, spor kulüpleri gibi yaklaşık 22 bin farklı noktada teneke kutu iade edilebiliyor.

Barkodu okunamayan ve ezilmiş kutular, alma makineleri tarafından kabul edilmeyecektir. Bu nedenle tüketicilerden kutuları bükmemeleri veya bükmemeleri istendi. Uzmanlar, küçük hasarlı kutuların geri dönüşümünü kolaylaştırdığına dikkat çekti.

KİRLİLİĞİN YÜZDE 70-90 AZALMASI BEKLENİYOR

Hollanda Çevre Merkezi’ne göre, bir alüminyum kutunun doğada ayrışması 50 yıldan fazla sürüyor. Merkeze göre 2021’de Hollanda’da yaklaşık 150 milyon kutu karıştırıldı. Çevre Merkezi’nden kamu yayın kuruluşu NOS’a yapılan açıklamada, içecek kutularının sık sık biçerdöverlere takıldığı ve kesici kesiklerinin hayvanlara zarar verdiği vurgulandı. . “Bu tür metal ambalajlar genellikle mürekkep içerir. Zararlı maddeler çevreye yayılmaz, böylece engellenir.

Depozito uygulamasının içecek kutularının yarattığı kirliliği yüzde 70 ila 90 oranında azaltması bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu