Haber

CAS Türk Hakemi: Avukat Erdem Egemen Uluslararası Bir Başarıya İmza Attı

Uluslararası spor davalarında en yüksek merci olarak kabul edilen İsviçre’nin Lozan kentinde bulunan Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’nde (CAS) tahkim heyetine avukat Fazilet Hümran seçildi. UEFA, FIFA, federasyonlar, kulüpler, sporcu ilişkileri, sporcu iddiaları ve spor usulsüzlüklerinin birçok CAS davasında uzun yıllar avukatlık yapan Egemen, Türk hukuk ve spor camiası için gurur verici bir başarıdır.

Spor davalarında en yüksek merci olarak kabul edilen ve kararları dünya spor camiasını bağlayıcı nitelikte olan Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’nde (CAS) tahkim heyetine avukat Fazilet Hümran seçildi.

Hakem listesinde dünyanın birçok ülkesinden tanınmış hukukçuların yer aldığı CAS, sporun çeşitli dallarındaki uyuşmazlıkları ele almakta ve özellikle doping, disiplin cezaları, transfer uyuşmazlıkları, sözleşme ihlalleri, spor yönetimi kurallarına ilişkin uyuşmazlıklar üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bağımsız ve tarafsız bir yapıya sahip olan mahkeme, spor alanındaki uyuşmazlıkların hukuki yollarla çözümlenmesini sağlayarak sporun hukuki güvenliğini ve adaletini sağlayan en değerli merci olarak kabul edilmektedir. Uzmanlık gerektiren spor hukuku alanında faaliyet gösteren seçkin avukatlar, tecrübe ve uzmanlıkları doğrultusunda sıkı bir eleme sürecinden geçerek CAS’ta hakemlik yapma hakkını elde etmektedirler.

“Hak ve adalet için çalışmak, görevlerin en anlamlısı ve kutsalıdır”

avlanmak Konuyla ilgili açıklama yapan Fazilet Hümran, “CAS uluslararası yargı yetkisine sahip bir mahkemedir. Uzun yıllar CAS nezdinde birçok davada avukatlık yaptım. Bundan sonra hakemlik yapmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Fırsat bu. uluslararası hukuk alanında 20 yılı aşkın tecrübemi sunmaktır.Onu yakalamış olmaktan gurur duyuyorum.Kişi ve kurumların hak ve adaleti için çalışmak görevlerin en anlamlısı ve en kutsalıdır.”

20 yılı aşkın bir süredir Türk ve yabancı müvekkilleri temsil eden ve uluslararası spor hukuku alanında uzman olan Hakim, Avrupa kamuoyunun da desteğini almış; The Times, Le Monde ve The Guardian gibi dünyanın prestijli gazetelerine röportajlar verdi.

avlanmak Fazilet Egemen kimdir? Fazilet Hakim, Trabzon Anadolu Lisesi’nden mezun oldu ve 2001 yılında Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra, Manchester Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde burslu olarak yüksek lisansını tamamladı. Halen İsviçre’de University of Neuchatel’de uluslararası tahkim alanında doktora eğitimine devam etmektedir. Avukat Fazilet Hümran 20 yıldır İstanbul Barosuna üyedir. Çeşitli uluslararası hukuk bürolarında çalışmış olup, 2010 yılından itibaren kendi hukuk bürosunda Türk ve yabancı müvekkilleri temsil ederek avukatlık mesleğine devam etmektedir. Uluslar arası spor hukuku alanında uzun yıllardır çalışmalarını sürdüren Egemen, UEFA, FIFA, federasyonlar, kulüpler, sporcuların ilgi alanlarına giren jenerik direktifler; Sporcu iddiaları ve spor usulsüzlükleriyle ilgili çok sayıda CAS davasında savunuculuk yaptı. Fazilet HÂKİM, genç yaşlarında Trabzon İdmanocağı Spor Kulübü’nde basketbol, ​​Acarspor Futbol Kulübü’nde lisanslı sporcu olarak futbol oynamıştır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

gudul-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu