Haber

Bakan Çavuşoğlu ICAPP 11. Genel Kurul Toplantısı’nda konuştu Açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, globalleşme yüzünden lokal sorunların artık global bir hal aldığına işaret ederek, “Küresel sorunlar kolektif eylem gerektiriyor.” dedi.

Çavuşoğlu, İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Asya Siyasi Partiler Konferansı (ICAPP) 11. Genel Kurul Toplantısı’nda verilen akşam yemeğinde konuştu.

Küreselleşmeden dolayı lokal sorunların artık global bir hal aldığını ve ziyaret ettikleri her ülkede benzeri problemlerin konuşulduğunu kaydeden Çavuşoğlu, “Yükselen enflasyon, enerji krizi, düzensiz göç… Kamboçya’dan Kazakistan’a kadar dünya genelinde paylaşılan endişeler hep bunlar. ” dedi.

Çavuşoğlu, “Dünyanın öbür yanında çatışmalar sürerken artık dar bir alanda barış ve refah içinde yaşayamayız. Kelebek etkisi bir gerçek. Suriye, Libya ya da Afganistan’daki çatışmaların Avrupa nüfusunu nasıl etkilediğini hatırlayın.” dedi.

Şu anda benzeri halde Avrupa’da yaşanan savaşın Asya ve Latin Amerika üzere dünyanın her yerini etkilediğini söyleyen Çavuşoğlu, çatışmaların hala sürmesinden dolayı karamsar olmak için çok fazla sebebin bulunduğunu belirtti.

Siyasetçiler olarak çok taraflı bir siyaseti yürütmenin kendileri için mecburilik olduğunu lisana getiren Çavuşoğlu, “Küresel sorunlar kolektif eylem gerektiriyor.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin dünyanın her yerinde üstlendiği arabulucu rolünün dünya barışına sunduğu katkılara da vurgu yaptı.

Tahıl muahedenin global besin güvenliğine yaptığı katkıyı fiyat endeksinde yaşanan düşüşle örneklendiren Çavuşoğlu, sürecin hayli sıkıntı olduğunu belirtti.

Türkiye’nin Asya’nın yine yükselmesinden büyük memnuniyet duyduklarını aktaran Çavuşoğlu, pek çok bölgesel örgütle iş birliğinin sürdüğünü tabir etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu