Haber

Aydın’da 133 öğrenci ve 45 sporcu makarnadan zehirlenmiş

AYDIN’ın 4 ilçesinde, 1 Kasım tarihinde, taşımalı sistemle eğitim gören 133 öğrenci ile Eşin Grup Nazilli Belediyespor’un altyapısında oynayan 45 atlet, besin zehirlenmesi kuşkusuyla hastanelik oldu. Yemeklerden alınan numunelerin incelenmesinin akabinde makarnada olumsuzluk olduğu ortaya çıktı.

Aydın’ın Çine, İncirliova, Efeler ve Köşk ilçelerinde taşımalı sistemle eğitim gören toplam 4 bin 500 ilkokul ve ortaokul öğrencisine bir firma tarafından günlük yemek dağıtılırken, 1 Kasım’da öğle getirilen çorba, makarna ve köfteden yiyen öğrencilerden Çine’de 112, Köşk’te 11 ve Efeler’de ise 10’u, meskenlerine gittikten sonra rahatsızlanarak gece hastanelik oldu.

Aynı gün Eşin Küme Nazilli Belediyespor’un altyapısında futbol oynayan 13-18 yaş arasındaki 45 sporcu da kulüp tarafından verilen yemeğin ardından hastanelik oldu.Aydın Valisi Hüseyin Aksoy’un talimatıyla Aydın Tarım ve Orman Müdürlüğü takımları, her iki olayda da yemeklerden incelenmek üzere numune alırken, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü ve İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldı.ÖĞRENCİLER DE ATLETLER DA MAKARNADAN ZEHİRLENMİŞ

Yemeklerden alınan numunelerin incelenmesinin akabinde öğrenci ve atletlerin yaşadığı besin zehirlenmesinin nedeninin makarna olduğu ortaya çıktı. Aydın Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, “İlimiz Efeler, Çine ve Köşk ilçelerindeki değişik okullarda 1 Kasım tarihinde meydana gelen besin zehirlenmesi sonrası 3 adet yemek numunesi alınmış, yapılan tahlil sonucunda makarnada olumsuzluk tespit edilmiştir. Bahse mevzu makarnada, hazırlama ve dağıtım sonrası, bekleme müddetinin uzaması nedeniyle olumsuzluk oluştuğu bedellendirilmektedir. Mevzu uzmanları tarafından işletmenin üretim ve dağıtım prosesleri incelenerek gerekli idari önlemlerin alınması sağlanmıştır. Husus ile isimli ve idari süreç devam etmektedir” edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu