Haber

Antakya’da kedilerin olduğu binanın yıkımı durduruldu

halef batmaz

6 Şubat’ta Maraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler 11 şehirde büyük yıkıma neden oldu. Arama kurtarma çalışmaları durmuş ve enkaz kaldırma çalışmaları başlamış olsa da bazı binalarda hala hayvanların bulunduğu bildiriliyor.

Bunlardan biri de Hatay’ın Antakya ilçesinde General Şükrü Kanatlı Caddesi üzerinde bulunan Sönmez Apartmanı. Maraş depremlerinde ağır hasar gören ve Defne merkezli depremin ardından birinci katı çöken binanın yıkılması istendi. Ancak içinde hayvan olduğu gerekçesiyle Ankara Barosu avukatlarının girişimiyle yıkım durduruldu.

‘KEDİLER BİNAYA GİRİYOR VE ÇIKIYOR’

Sönmez Apartmanı sokak hayvanlarının gelip gittiği bir yere dönüştü. Ayrıca depremden önce binada yaşayan Gizem Alakuş, 9 yaşındaki kedisi Yumuk’un hala orada olduğunu söyledi.

İçeride sokak hayvanlarının görüldüğünü belirten Alakuş, “AFAD ekipleri, ‘Kedileri kurtarmak için tuzak kurmak bile riskli’ dedi. Bina çökerse tuzağa düşen hayvan da ölecek” dedi. Depremden önce etraftaki sokak kedilerini beslerdik. Kediler buna alışmış ve sürekli binaya girip çıkıyor. Tedbir Binaya ilk giren ekip, apartmanda çok sayıda kedi olduğunu belirterek, “Şu anda yıkım durdu ama içeriye girmenin mümkün olmadığını söylüyorlar” dedi.

‘TIRAŞ EDEREK YIKANACAKLARINI SÖYLEDİLER’

Alakuş, kedisinin içeride olduğundan emin olduğunu ifade ederek, “Şu an için bir belirsizlik var. Bizim kedimiz dışarı çıkacak bir kedi değildir. Bina her an yıkılabilir. Şimdilik sadece duruyoruz ve bekliyoruz. Ekipler ve biz ne yapabiliriz diye düşünüyoruz ama bir türlü çözüm bulamıyoruz. Karşı taraftaki binayı yıkmaya başladılar. Binadan birkaç kedi çıktı ama bizim kedimiz değildi. Bina yere inmeden kedinin evin içinde olduğunu gördük. Az önce AFAD ekibi geldi ve binanın çok sorunlu olduğunu söyledi. Binayı tedbir amaçlı traşlayarak yıkabileceklerini söylediler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu