Haber

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ala, ICAPP 11. Genel Kurulu’nu değerlendirdi Açıklaması

AK Parti Genel Lider Yardımcısı Efkan Ala, “Böyle bir dönemde, Uluslararası Asya Siyasi Partiler Konferansı’nın (ICAPP) çok kapsamlı katılımla İstanbul’da AK Parti’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilmiş olması, uluslararası sorunların diplomasi, diyalog ve işbirliği ile çözülmesini esas alan dış politikamızın bir yansıması olmuştur.” dedi.

İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Asya Siyasi Partiler Konferansı (ICAPP) 11. Genel Kurul Toplantısı kapsamında düzenlenen basın toplantısında konuşan Ala, 30’dan fazla Asya ülkesinden 70 siyasi parti ve çeşitli milletlerarası kuruluşun konferansa katıldığını söyledi.

Güney Kore’den Tayland’a, Çin’den İran’a, Endonezya’dan Rusya’ya, Pakistan’dan Kamboçya’ya, Azerbaycan’dan Japonya’ya Yemen’den Lübnan’a kadar birçok Asya ülkesinden 195 siyasi parti temsilcisinin konferansa katıldığını aktaran Ala, 3 gün boyunca “Küresel Barış, Refah ve İşbirliği için Diyaloğu Güçlendirmede Siyasi Partilerin Rolü” başlığı altında çeşitli mevzuların müzakere edildiğini söyledi.

Ala, belirsizliğin giderek hakim olduğu bu çağda insanlığın, nükleer silahlardan memleketler arası terörizme, ekonomik krizlerden yoksulluğa, besin ve güç güvenliğinden iklim değişikliğine kadar, birçok problemle çaba etmek zorunda kaldığını lisana getirerek, şunları kaydetti:

“Uluslararası kuruluşlar da maalesef bu meselelerin tahlilinde tesirli inisiyatifler alamamaktadırlar. Tam da bu kurallarda Türkiye’nin yürüttüğü etkili, vizyoner ve proaktif dış politika özel bir anlam kazanmıştır. Bu çerçevede, bölgesel ve küresel sorunların çözümünde sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Daha adil bir dünya mümkündür’ anlayışıyla yürüttüğü liderler diplomasisi, dünyanın birçok ülkesinde dikkatle takip edilmektedir. Ancak dünyanın bu devasa sorunların çözümünde çok daha fazla ülkenin ve siyasi aktörün inisiyatif almasına ve işbirliği yapmasına ihtiyacı olduğu açıktır. Böyle bir dönemde, ICAPP’in çok kapsamlı iştirakle İstanbul’da AK Parti’nin konut sahipliğinde gerçekleştirilmiş olması, memleketler arası sıkıntıların diplomasi, diyalog ve işbirliği ile çözülmesini temel alan dış siyasetimizin bir yansıması olmuştur.”

“Kritik noktalardaki meselelerin acilen tahlile yöneltilmesi her zamankinden daha önceliklidir”

Türkiye olarak, Asya ülkeleri ile geliştirilen ikili ilişkilere değinen Ala, bunun yanı sıra, bölgesel ve küresel sorunların, diplomasi ve diyalog yoluyla çözümü konusunda üzerlerine düşen bütün sorumlulukları yerine getirmek için çalıştıklarını aktardı.

Ala, “Ülkeler ortasında giderek artan karşılıklı bağımlılık, bir yandan birtakım ihtilafların çatışmaya dönüşmesini önleyici bir rol oynayabilirken, öbür yandan yaşanan çatışmaların tesirlerinin de süratle bölgesel ve global ölçekte hissedilmesine ve maalesef birtakım durumlarda insani felaketlerle karşı karşıya kalınmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle kritik noktalardaki meselelerin acilen barışçıl tahlile yöneltilmesi her zamankinden daha önceliklidir.” diye konuştu.

ICAPP’in Asya’da kıymetli bir siyasi platform olarak, siyasi partileri bir ortaya getirmesinin ortak ve kapsamlı bir vizyon oluşturmak için daha güçlü uyum ve işbirliğini teşvik etmesinin kıymetli olduğuna işaret eden Ala, ICAPP’in bütün dünyada barış, refah ve istikrara önemli katkı sağlayacağını vurguladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, ICAPP’in 3 günlük çalışması sonunda ICAPP Medya Forumu İstanbul Bildirisi, ICAPP Turizm Teşvik ve Şehirlerarası İşbirliği Kurulu İstanbul Bildirisi ve global ölçekte insanlığın karşı karşıya kaldığı, birçok bölgesel ve global sorunun ele alındığı ICAPP 11. Genel Konseyi İstanbul Deklarasyonu’nun yayınlandığını hatırlatarak, “ICAPP Başkanlık Divanı, ilk gün terör saldırısının yapıldığı İstiklal Caddesi’ne giderek çelenk koymuş ve teröre karşı Türkiye ile tam bir dayanışma içinde olduklarını söz etmişlerdir. Ayrıyeten ICAPP genel konseyi birinci açılışında yapılan terör saldırısını oy birliğiyle kınayan ortak bir bildiri yayınlamıştır.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu