Haber

AFAD ve Meteoroloji’den 13 İl İçin Şiddetli Yağış Uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) ve AFAD, 13 il için turuncu ve sarı kodlu sağanak yağış uyarısı yaptı. Uyarıda, vatandaşların olası sel ve taşkınlara karşı önlem almaları istendi.

Ülke genelinde hava durumu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre;

Ülkemizin tamamının parçalı ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, İç ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ile Sinop çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağış: Doğu Karadeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Şiddetli yağmur uyarısı

yağış; Doğu Karadeniz bölgesi ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, yerel sel, yıldırım, yerel dolu ve yağış sırasında kuvvetli rüzgar gibi aksiliklere karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

13 il için turuncu ve sarı kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Artvin, Giresun, Rize ve Trabzon için turuncu kodlu fırtına uyarısı yaparken, Ağrı, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Kars, Ordu, Bayburt, Ardahan ve Iğdır için sarı kodlu fırtına uyarısı yaptı.

AFAD’dan uyarı mesajı

Meteoroloji tarafından turuncu kodla şiddetli yağış uyarısı yapılan Karadeniz bölgesine AFAD’dan uyarı geldi.

AFAD’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

15 Haziran Perşembe günü ‘Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan son bilgilere göre; Yerel olarak Ordu, Gümüşhane, Bayburt, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Erzurum ve Erzincan civarında kuvvetli, Giresun ve Trabzon civarında yer yer kuvvetli; Rize ve Artvin çevrelerinde şiddetli gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Turuncu yağış uyarısı yapılan illerimizde vatandaşlarımıza SMS ile bilgilendirme yapıldı. Ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu, ani kuvvetli rüzgar, kısa süreli fırtına ve ulaşımda aksama gibi aksiliklere karşı vatandaşlarımıza dikkatli olmalarını önemle hatırlatırız.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu