Haber

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: Sandıklara sahip çıkmalıyız

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Sandıklara sahip çıkacağız, bunu tüm partiler yapmalıdır. Yani tüm partilerin avukatları olmalı. Herkes kendi oyununa sahip çıkmalı ki millet iradesi en iyi şekilde tecelli etsin” dedi. doğru yol.” söz konusu.

Bakan Tunç, AK Parti Bursa İl Başkanlığı ziyaretinde, kentte programları kapsamında Bölge Adliye Mahkemesi bünyesinde Türkiye’de bir ilk olan Hakim Savcı Yardımcısı Başvuru Merkezi’ni açtıklarını söyledi.

Hakim veya savcı olabilmek için öncelikle Hakim ve Savcı Yardımcısı Sınavına girmek gerektiğini belirten Tunç, “Sınavı geçenlerin öncelikle 3 yıl hakim ve savcı yardımcısı olarak görev yapması gerekiyordu. Eskiden İki yıl hakim ve savcı adayı olmak gerekiyordu, şimdi hakim ve savcı yardımcısı olarak 3 yıl oldu.”Bunun ilk başvuru merkezini Bursa’da açtık. Yargı camiamıza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Bursa’da daha önce de önemli adliye yatırımlarının yapıldığını hatırlatan Tunç, ilk derece mahkemelerini ziyaret ettiklerinde fiziki alanın yetersiz kalmaya başladığını gördüklerini, bununla ilgili projeler hazırlayacaklarını ifade etti.

Türkiye’nin yerel seçim arifesinde olduğunu hatırlatan Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnşallah 31 Mart’ta Bursamız yeniden ‘gerçek belediyecilik’ diyecek. Cumhur İttifakı olarak Bursa’mızın kazanmaya devam etmesini diliyorum. Buna canı gönülden inanıyoruz. Teşkilatımızın bu konuda çok büyük katkısı olacak. Sayısız hizmetleri var. Bursa’ya kazandırdık.Bugün minibüsle gezerken görmek mümkün.Hastane binaları, okul binaları, üniversiteler, hızlı tren proje çalışmaları devam ediyor.Yani Bursa’mıza sayısız yatırım yapıldı ve geldiğinde Biz sadece İstanbul-Bursa yollarına, Bursa-İzmir yollarına bakıyoruz, bunlar çok büyük yatırımlar.İnşallah milletimiz önümüzdeki dönemde yerel yönetimlerle uyum içinde, daha hızlı yola devam etmek için doğru karar ve kararlılığı gösterecektir. Hükümetimiz 31 Mart’ta. Buna tüm kalbimizle inanıyoruz.”

“Milletimizin onayıyla önemli reformlara imza attık”

AK Parti’nin masada kurulan bir parti olmadığını vurgulayan Tunç, partinin kuruluşunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemdeki yerel yönetimdeki başarısının etkili olduğunu belirtti.

AK Parti’nin bir millet hareketi olarak doğduğunu ve 14 ay gibi kısa bir sürede tek başına iktidara geldiğini hatırlatan Tunç, vesayet zihniyetinin her zaman direniş gösterdiğini, partinin 367 krizi, 2008’deki kapatma davası gibi zorlukları atlattığını söyledi. MİT tırları krizi ve Seyahat olayları. yaptı.

Bakan Tunç, son darbe girişiminin 15 Temmuz 2016 gecesi yapıldığını anlatarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Milletimizin büyük direnişi ve kahramanlığıyla, Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde milletimiz o karanlık geceyi aydınlığa kavuşturdu ve o günden itibaren anayasa değişikliği ihtiyacı ortaya çıktı. 2017 yılında anayasa değişikliği ihtiyacı ortaya çıktı. Hükümet sistemi ortaya çıktı ve Cumhur İttifakı ile birlikte çok değerli bir Anayasa değişikliğini hayata geçirdik.” Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini hayata geçirdik. Halkın yönetimi doğrudan belirlediği, yürütmeyi belirlediği, yasama, yürütme ve yargının kuvvetler ayrılığı sisteminin uygulandığı ancak bu erklerin birbirini kontrol ettiği bir mekanizmayı hayata geçirdik ve sadece anayasada değişiklik yapmakla kalmadık. Anayasamızdaki hükümet sistemi. 21 yılda Anayasayı değiştirdik. Başta yargı birliğini sağlamak, askeri yargıyı kaldırmak olmak üzere ülkemizdeki vesayet ruhunu ortadan kaldıracak önemli reformları da hayata geçirdik… Türkiye, Askeri Yüksek İdare Mahkemelerinin, Askeri Yargıtay’ın yani sivillerin yok edildiği bir dönemden geçti. askeri mahkemelerde yargılandı. Devlet Güvenlik Mahkemelerini kaldırdık. Özel yetkili mahkemeleri kaldırdık. Bu anlamda özellikle yargı sistemimizin demokratik hukuk devleti ilkesine uygun hale getirilmesi açısından milletimizin onayıyla önemli reformlar yaptık.”

Yeni bir anayasaya ihtiyaç var

Türkiye’nin darbe anayasasından kurtulması gerektiğine işaret eden Tunç, Anayasanın sivil, demokratik ve kapsayıcı hale getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Bu konuda herkesin hemfikir olduğunu belirten Tunç, şöyle konuştu:

“Siyasi niyetleri çok farklı olsa da herkes, tüm siyasi partiler ‘Evet, Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var’ diyor ama tabii ‘Masa etrafında toplanıp uzlaşalım’ denildiğinde bu zorluğu hep birlikte görüyoruz. Bu konuda geçmişte birçok girişimde bulunuldu ama ne yazık ki başarılı olamadı. 60 maddeye kadar uzlaşılar oldu, sonra masalar dağıldı. Dileğimiz 28. Yasama Dönemi’nin Türk Yüzyılının başlangıcı olması ve Milletimize olan borcumuzu ödeyeceğiz. İnşallah 28. Dönem Meclis’te uzlaşma sağlanır ve ülkemiz darbe anayasasından kurtulur. Umarım demokratik, sivil bir anayasayla yolumuza devam ederiz.”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ikinci kabinesinin yeni dönemde çok önemli gündem maddelerinin olduğuna işaret eden Tunç, “Depremde 11 ilimiz yerle bir olurken, ilk gündemimiz bu şehirlerin bir an önce ayağa kaldırılmasıdır. ve tüm şehirlerimizi depreme ve afet risklerine karşı duyarlı ve dayanıklı kılmak. İşte bu yüzden.” Yerel yönetimler değerlidir. Yerel yönetimlerin hükümetimizle uyum içinde yapacakları çalışmalar, kentsel dönüşüm çalışmaları vatandaşlarımızın daha güvenli şehir ve kasabalarda yaşayabilmeleri açısından değerlidir. Bu uyumun Bursa’da yakalanmış olması ve bundan sonra da bu uyumun devam edecek olması Bursa için de bir fırsat ve şanstır. İstiyorum.” dedi.

Bakan Tunç konuşmasını şöyle tamamladı:

“Burada avukatlarımız, hukukçularımız var. Biz sandıkları koruyacağız, tüm partiler sahip çıkmalı. Yani her partinin avukatı olmalı. Herkes kendi oyununa sahip çıkmalı ki milletin iradesi en iyi şekilde tecelli etsin. Doğru bir şekilde, Sayın Cumhurbaşkanımız geniş bir istişare sonucunda, geniş bir kamuoyu tarafından yapılan anket sonucunda adaylar belirlenmeye çalışılmış ve illerdeki adaylarımız da belirlenmiştir. Şimdi sıra ilçemizde ve inşallah ilçemizdedir. İlçelerimizde en doğru adaylar belirlenecek, vatandaşlarımız o doğru adaylar için doğru kararı verecek ve onların güvenine layık olmak için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. 31 Mart seçimlerini zaten biliyorum. Hayırlı olmasını diliyorum. Bursa’ya, ilçelerimize ve tüm mahallelerimize hayırlı olsun.”

AK Parti Küme Başkan Yardımcısı Muhammet Emin Akbaşoğlu ve AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan’ın da katılımcılara hitap ettiği, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, milletvekilleri ve partililerin katıldığı program, basına kapalı olarak devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu