Ekonomi

ABD’nin kilit lisansı iptal etmesiyle Venezuela petrol ihracatı sekteye uğradı

Venezuela’nın petrol endüstrisi, ülkenin petrolünü küresel olarak ihraç etmesine ve yatırım çekmesine olanak tanıyan önemli bir ABD lisansının iptal edilmesinin ardından önemli bir etkiye hazırlanıyor. “Lisans 44” olarak tanımlanan lisans, son beş yıldır petrol yaptırımlarının hafifletilmesini kolaylaştırıyordu.

Ancak Devlet Başkanı Nicolas Maduro yönetiminin geçen yıl üzerinde anlaşmaya varılan seçim yol haritasına uyma konusunda ilerleme kaydetmemesi nedeniyle ABD bu lisansı yenilememeyi tercih etti.

Çarşamba günü ABD Hazine Bakanlığı, şirketlere ham petrol ve yakıt satışları da dahil olmak üzere mevcut işlemleri 45 gün içinde daha kısıtlayıcı bir lisans altında sonlandırmaları talimatını verdi.

Bu hamlenin Venezuela’nın ham petrol ve yakıt satışlarının hacmini ve kalitesini etkilemesi bekleniyor. Hazine ayrıca Venezüella ile ticari ilişkiler için özel izin taleplerini değerlendireceğini belirtti ki Venezüellalı yetkililer ABD’nin bu sürece uyacağını tahmin ediyor.

Hazine’nin duyurusu ne tür yeni işlemlere izin verileceği konusunda belirsizlik yarattı, zira daha önce 44 numaralı lisans kapsamında izin verilen yeni iş veya yatırımlara girişmek tasfiye faaliyetlerinin bir parçası olarak değerlendirilmeyecek.

Chevron (NYSE:CVX), Repsol (OTC:REPYY) ve Eni gibi petrol şirketlerinin mevcut yetkilerinin geri alınmaması, Venezuela’dan ABD ve Avrupa’ya petrol akışının devam etmesini sağladı. Bu şirketler ayrı yetkiler altında faaliyet gösteriyordu ve Venezüella’nın petrol ihracatının yaklaşık beşte biri şu anda Chevron tarafından ABD’ye gönderiliyor.

ABD yaptırımlarının bu önemli unsurunun geri çekilmesi, eski Başkan Donald Trump’ın “maksimum baskı” kampanyasına tam olarak geri dönmese de, Başkan Joe Biden’ın Maduro ile yeniden angajman politikasından bir geri adımdır. Bu politika tutumu, Venezuela’daki seçimlere doğru ilerlemeye bağlı olarak önümüzdeki aylarda değişebilir.

Venezuela muhalefeti şu anda 28 Temmuz’da yapılması planlanan başkanlık seçimleri için adayını belirleme sürecinde.

Lisansın sona ermesinden önce Venezuela’nın devlet şirketi PDVSA ihracatını pandemi öncesi seviyelere çıkarmış, nakit akışını iyileştirmiş ve iç kullanım için seyreltici ve yakıt ithalatını güvence altına almıştı. PDVSA ve Chevron ayrıca ortak girişimlerinden birinin alanını genişletmek için görüşmelere başladı.

Lisansın sona ereceği beklentisiyle PDVSA’nın petrol ihracatı Mart ayında günde yaklaşık 900.000 varile çıkarak son dört yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Buna rağmen Venezüella limanlarında tanker birikimi devam ediyor ve ABD tarafından verilen altı haftalık süre bu birikimi temizlemek için yeterli olmayabilir ve ithalatçıları özel lisanslar aramaya sevk edebilir.

Lisans 44 olmadan PDVSA, petrolünü genellikle indirimli fiyatlarla, öncelikle Asya pazarlarına satmak için daha az bilinen aracılara güvenmek zorunda kalabilir. Bu da yeterli sayıda ABD’li bireysel izin verilmediği takdirde mümkün olacaktır. Lisansın kaybedilmesinin ayrıca PDVSA’nın yaptırımlar nedeniyle zayıflayan mali durumunu daha da zorlaştırması ve işgücünden satın almaya kadar çeşitli operasyonlar için gerekli olan dövize erişimini sınırlaması bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu