Haber

ABD, Kübalı düzensiz göçmenleri ülkelerine geri gönderecek

ABD’nin, Kübalı sistemsiz göçmenleri geri göndermeye devam edeceği bildirildi.

Küba Dışişleri Bakan Yardımcısı Carlos Cossio, yaptığı açıklamada, ülkesi ile ABD ortasında sistemsiz göçmenlerin durumuna ait bir toplantı yapıldığını söyledi.

Cossio, “Güvenli ve düzenli bir göç süreci yürütmeye yönelik ortak amacımıza katkıda bulunduğumuz faydalı bir toplantıydı.” tabirini kullandı.

Bir dizi görüşmenin akabinde Kübalı sistemsiz göçmenlerin geri gönderilmesi konusunda anlaştıklarını aktaran Cossio, bu bahiste iki ülke ortasındaki diyalogun sürdürüleceğini vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise iki ülke ortasındaki iş birliğinden memnuniyet duyulduğu bildirildi.

ABD, Ocak 2022’de adadaki vize ve konsolosluk hizmetlerine devam edeceğini açıklamıştı.

Küba-ABD gerginliği

Eski ABD Başkanı Barack Obama, 29 Mayıs 2015’te Küba’yı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump yönetimi, 2021’de “teröristlere sığınma imkanı vererek uluslararası terörizm faaliyetlerine destek verdiği” gerekçesiyle Küba’yı tekrar teröre destek veren ülke olarak tanımlamıştı.

Küba, ETA’ya bağlı Bask ayrılıkçıları ve Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’ne (FARC) kapılarını açtığı gerekçesiyle 1982’de “terörü destekleyen ülkeler listesine” alınmıştı.

ABD, 1960’ta Fidel Castro liderliğindeki Küba’nın ABD vatandaşları ve şirketlerine ilişkin mülkleri kamulaştırmasının akabinde Küba’ya ekonomik ambargo başlatmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu